Keményen az asztalra
Most majd megtudhatjuk, hiszen Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vasárnap azt nyilatkozta egy francia rádiónak, hogy Brüsszel „be fogja tartatni” a koronavírus elleni oltóanyagot gyártó cégekkel jogilag vállalt kötelezettségeiket.
A szerződések szállítási és egyéb kulcsfontosságú részletei titkosak ugyan, aggodalomra még sincs semmi ok: ki merne olyat feltételezni, hogy Brüsszelben valamit elmulasztottak, netán elrontottak? Tudjuk, mekkora, s milyen kifinomult probléma- és jogérzékenységgel rendelkezik a hozzáértő uniós bürokrácia, rendületlenül bízunk tehát Michel úrban. Pacta sunt servanda. Legyen ő csak kemény, akár a kád széle.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Példának okáért a Pfizer amerikai gyógyszergyárral is, amely nemrég bejelentette, azért lassítja az oltóanyag szállítását, hogy gyártókapacitásait növelhesse.
Hogy is van ez?!
Lassít, hogy többet termelhessen? E logikával azért bíbelődjünk kicsit.
Úgy képzeljük, egy világcégnél a szállítási- és a gyártókapacitások nincsenek szoros kapcsolatban, képletesen szólva, ha a teherautók szerződéses ritmusban jönnek-mennek, a kémcsövekkel a laborokban attól még nyugodtan dolgozhatnak, ha csak nem szakképzett laboránsok ülnek a volánnál is. Ám efféle összevont feladatkörnek a Pfizernél talán csekély a valószínűsége.
De ha van is valami rejtélyes összefüggés az említett kapacitások között, reméljük, Michel úr karakánnak ígért föllépése valahogy majd csak modernizálja, gyorsítja a folyamatokat, s a cégnek hamarosan lesz mit szállítania Európába. Immár zökkenőmentesen.
Ebben nyilván az sem akadályozhatja, hogy a Pfizernek mindeközben saját anyaországa jogos igényeit is ki kell elégítenie. Márpedig Joe Biden igen ambiciózus tervvel kezdi elnöki ciklusát: első száz napja alatt a „gazdaságélénkítő” bankóprés fölpörgetése mellett száz millió amerikai állampolgár beoltatását is tervezi, ami meglehetősen tekintélyes állami megrendelést sejtet. Azt persze csupán az érintettek tudhatják, mekkora ebben a szóban forgó cégre eső hányad, azonban meg lennénk lepve, ha az állami csomagban konkurens – főleg „holmi orosz és kínai” – vakcina beszerzése is szerepelne. Szép, szép a versengés meg a globalizáció, de America First, bár ezt mintha már hallottuk volna valakitől. És tényleg…
Több mint kíváncsian várjuk, vajon Michel úr asztalra csapása után mi következik? Elér(het)i-e legalább azt, hogy EUrópa legyen a Second?
Akár tartalmazzák ezt a szerződések titkos részletei, akár nem.
(Kép forrása: itt.)