Elsikkasztott március
Nemzeti ünnepeink demonstrációs forgatókönyve negyedszázada egyazon rugóra jár. A történelmet ilyenkor is mindenki a saját napi politikai helyzetének megfelelően értelmezi, a szereplők vitézül szapulják egymást, hiába az elvileg közös ünnep, nincs vicsorgás-szünet.
Huszonöt éve várok arra, hogy valaki a vicsorgók közül felfedezze: március 15-e nem csak a szabadságról és a függetlenségről szól, hanem legalább annyira az uralkodó osztály bölcs önmérsékletéről, sőt önkorlátozásáról is.
Hogyan is szól a „Mit kíván a magyar nemzet?” 6. és 7. pontja?
6. Közös teherviselés.
7. Urbéri viszonyok megszüntetése.
Ez a két pont a márciusi forradalom társadalmi, hogy ne mondjam szociális lényege, s ez az a két pont, ami a gyűlöletvetélkedés mindent felülíró logikájában a rendszerváltozás óta rendre elsikkad.
Akkor az ezeréves magyar nemesség belátta, ez így nem mehet tovább, ha fokozódik a szegénység, ha nő a nyomor, az már az uralkodó osztály legelemibb érdekeit is veszélyezteti. S hogy alapjában véve minden a régi maradhasson, bizonyos előjogairól, nincs mese, le kell mondania.
A huszonöt éves múltra visszatekintő mai uralkodó elit egésze mintha nélkülözné ezt a bölcs fölismerést.
Most is „csak” a szabadságról, függetlenségről szólt március 15-e.
(Fotó: MTI/Marjai János)
Illetve egy liberális politikus még ama eredeti gondolatát is megosztotta velünk, hogy a magyaroknak mindig a Nyugat volt a példa. Hullámzó tömegek persze nem tapsoltak neki, no nem azért, mintha ez nem volna igaz, sokkal inkább azért, mert ez annyira nyilvánvaló. Ha csak ez a mondandó, oké, de ez kevés. Ezzel már jobb helyeken a parlamentbe se lehetne bejutni, nemhogy kormányt váltani.
S ha már a Nyugat, akkor legyünk pontosak. A márciusi pesti forradalmat nyugati forradalmak ihlették, de szabadságharcunkat a Nyugat hatalmasainak jóváhagyásával, sőt kérésére verte le egy keleti nagyhatalom.
Azért, hogy a magyar függetlenség miatt nehogy már megbillenjen az európai súlyegyen.