Maczkó Ú. Róbert
Maczkó Ú. Róbert filozófus

Felült a halott

Két választás is lezajlott a napokban, és ahogyan azt a haladás híveitől megszoktuk, ezek közül az egyik komédiába is fulladt.

Ennek ellenére (vagy éppen ezért) vannak olyan tanulságok, melyek egy érdekes jelenségre hívják fel a figyelmet. Ez a jelenség pedig nem más, mint az egyszer már megbukott, kivitelezhetetlen, sőt politikailag káros ötletek újra felbukkanása. Ezek szinte kizárólag a két „győztes”, a Momentum és a Gyurcsány-párt nevéhez köthetők, és közös jellemzőjük, hogy a társadalom nagy többsége mindegyiket legalább egyszer már elutasította.

A döglött ötletek nem annyira magában az EP választási kampányban kerültek újra elő – annyi eszük azért nekik is van –, hanem a választások után, illetve az előválasztásnak nevezett bohózat során. A Momentum, amely eleddig kizárólag a médiában reprezentált tagjainak súlyos ostobaságával tűnt ki a haladás élcsapatai közül, az EP választáson saját megítélése szerint, „óriási” győzelmet aratott. Ez pedig arra sarkallta őket, hogy bátran a választók arcába vágják elképzeléseiket. Igen ám, csakhogy nem rendelkeztek ilyen elképzelésekkel, ezért a háttérben matató, halottnak hitt SZDSZ megmondóembereihez fordultak, akik készségesen ellátták őket munícióval. Igaz, ezekkel mentoraik már többször, egészen a politikai halálig megbuktak, ám – elnézve a Momentum általános szellemi nívóját – könnyen el tudom képzelni, hogy ők erről nem is hallottak. Így aztán előkerült kivétel nélkül minden követelés.


Galló Béla
Galló Béla politológus

Olyan, mint Fodor Gábor

Felülne ön egy olyan repülőgépre, amelynek kapitánya azzal fogadja utasait, hogy ő bizony cseppet sem szeret repülni?

Kétlem.

Karácsony Gergely pár nappal azután, hogy miniszterelnök-jelöltnek jelentkezett az MSZP kiszuperálásra esélyes járművére, egy tévéműsorban odanyilatkozott, hogy egyáltalán nincs oda a pártokért, és nagyon nem szereti a hatalmat.

Van ilyen, ámbár igen ritka.


Lánczi Tamás
Lánczi Tamás politológus

Az SZDSZ és a Szent Grál

A baloldal még mindig a 2010 előtti balliberális világot próbálja feléleszteni – a kudarca ítélt vállalkozásba pedig már Vona Gábor is beszállt.

A 2010-es választások a magyar baloldal teljes összeomlásához vezettek, és az azóta eltelt 7 év sem hozott érdemi javulást a balliberális táborban. Választási kudarcok, csökkenő-stagnáló népszerűség, szétaprózódás, belső konfliktusok, súlytalan politikusok a pártok-mozgalmak élén. Így festettek az elmúlt évek a baloldalon.

(Kuncze Gábor és Gyurcsány Ferenc)

A szocialista politikusokban és a liberális értelmiségben azonban a 2010-es bukás után még hosszú ideig élt a remény, a hit és a vágy, hogy restaurálhatják az MSZP-SZDSZ koalíciót, és így visszahozhatják a régi balliberális világot. Sőt, ez a remény, ha nem is tudatosan, de még ma is mozgató erőként hat a baloldalon, és végső soron most is ennek a tragikomikus törekvésnek vagyunk a szemtanúi.


Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán politológus

Baloldali korrupciós vádak: 4-es metró, végállomás!

“Virágok” és “madarak” — egy osztrák cégvezető füzetecskéjében e két tétel alatt szerepeltek a korrupciós kifizetések. Az 1990 utáni legnagyobb panama a balliberális kormányok idejére esett, és az addigi legnagyobb kartellbírságot eredményezte. Erről a kormányzásról mondta Medgyessy Péter, hogy az “SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel”. A 4-es metróról szóló, friss brüsszeli jelentés bár látszólag a közelmúltról szól, mégis aktuális. A korszak főszereplői ugyanis újra aktívak: Medgyessy nemrég a Jobbikkal való összeborulást szorgalmazta, míg az SZDSZ “politikai árvái” most éppen mozgalmár köntösben gyűjtenek aláírásokat az olimpia ellen.

(Demszky Gábor és Hagyó Miklós)

2010-14 között a baloldal még a demokráciát féltette. A demokrácia azonban köszöni szépen, jól van, és működik. 2014 után lemezt cseréltek, az ideák fennkölt világából alászálltak a materializmus talajára, és onnantól kezdve éjjel-nappal korrupciót kiáltanak, az oktatás és az egészségügy miatt aggódnak. A 4-es metróról szóló, most elkészült brüsszeli jelentés úgy hiányzott nekik, mint üveges tótnak a hanyatt esés. Ha eddig Brüsszel volt a hivatkozási alap (pl. a hírhedt Tavares-jelentésnél), akkor talán az OLAF jelentését is elfogadják. De nézzük szép sorjában!