AfD: a radikális néppárt

Az AfD menetelése nem torpant meg, idén a negyedik tartományban is egyértelmű választói támogatással kerültek immáron a kilencedik német Landtagba.

A jelenség most már teljesen egyértelmű, hiába próbálta korábban a német mainstream média és politikai elit helyi sajátosságokkal elbagatellizálni a bevándorlás-ellenes párt előretörését.  A német választók egy komoly hányada – köszönhetően a kormány bevándorláspárti politikájának – teljesen kiábrándult az Angela Merkel vezette nagykoalícióból. De ez utóbbi szempont nyilvánvaló, ugyanakkor nem elhanyagolható, mégis érdekesebb megvizsgálni azt, hogy kikből tevődik össze ennek a „single-issue” pártnak a 15-20%-os szavazóbázisa.

(AfD-párti tüntetők egy tavaly novemberi demonstráción.)


Megyery Gerda
Megyery Gerda politológus

Vona Gábor: híd a baloldalra

Újabb párttal gyarapszik a baloldali tábor. Nem, most nem Bajnai Gordon alapít kormánybuktató-világmegváltó formációt. A Vona Gábor vezette Jobbik vált térfelet.

Sokan értelmezték már sokféleképpen a Jobbikban zajló folyamatokat. Vannak, akik a kiskutyás-kiscicás képek kapcsán cukikampányról beszélnek, mások a Jobbik néppártosodását vizionálják, megint mások pedig a párt középre-mozdulásaként látják és láttatják a folyamatot.

(Vona Gábor nemzeti konzultációt hirdet a korrupció, az oktatás és az egészségügy témáiban.) 


Kovács István
Kovács István stratégiai igazgató, Alapjogokért Központ

2017: végállomás

Az elmúlt időszakban általánossá vált az a tendencia, hogy olyan történések, amelyek máskor vezető helyet kapnának a média különböző szegmenseiben, most hátrébb sorolódnak, vagy egyáltalán nem kerülnek be a hírekbe. Ennek oka, hogy a migrációs válság minden nap új fejleményeket hoz és ez a téma uralja a közbeszédet is.

Mégis mindenhol átütötte az ingerküszöböt, hogy a legtöbbször csak szélsőségesként aposztrofált FPÖ történelmi sikert ért el a felső-ausztriai választásokon, leszorítva a második helyről a szocialistákat. A Szabadságpárt előretörése persze Ausztria tekintetében is nehezen túlértékelhető jelenség, de akár sokkal komolyabb folyamatok előszele is lehet.


A néppártosodás nehézségei

Mint ahogy azt sejteni lehetett, a Jobbik „néppártosodási” törekvései nem kis ellenállást váltottak ki a tagságon belül. Új ellen-Jobbik szerveződik, ezen felül Novák Előd is egyre önjáróbb.

Minden radikalizmus és fundamentalizmus velejárója a „szektásodás”. Az adott fundamentalista csoport egy bizonyos igazság letéteményesének tekinti magát, az általuk hirdetett igazságot pedig az élet egyetlen megkérdőjelezhetetlen állításának vélik. Ezért mindig kialakul egy vita, ki ismeri jobban, ki képviseli hitelesebben a megkérdőjelezhetetlen igazságot és az abból levezetett elveket. Nem beszélve arról a nehézségről, hogy az adott igazságot a körülmények mentén értelmezni kell: nem lehet tehát pontosan tudni, ki értelmezhet helyesen és melyik értelmezés helyes.