Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán politológus

Isztambuli Gender Egyezmény? Kuka!

A nemzetközi jogot az államok közötti viszonyok szabályozására találták ki. Idővel ez is megváltozott és a globalista ideológia trójai falovává vált. Nem csoda, ha Trump elnök szabadulna a hidegháború, vagy a globalizáció tetőzése idején kötött, előnytelen egyezményektől. Mint ahogyan a magyar és lengyel szuverenista kormány is.

A lengyel kormány ki akar lépni az Isztambuli Egyezményből. A hír mögött egy folyamat látszik, amely a nemzetközi jogot visszaterelné eredeti medrébe. Az ugyanis az államok közötti viszonyokat szabályozza, ám az utóbbi időben soft politics eszközzé silányult és a globalista NGO-k homokozójává vált.


Kovács István
Kovács István stratégiai igazgató, Alapjogokért Központ

A katalánokról és más renegátokról

Nem látszik csitulni a katalán függetlenségi törekvéseket övező nemzetközi érdeklődés. Pláne a régió elnökének hétfői beszéde után, amely mindenképpen történelmi jelentőségűként értékelhető, bár az értelmét eddig pontosan még senkinek sem sikerült felfelejtenie. A legérdekesebb viszont, hogy – egyelőre leginkább a sajtó szintjén – újra felszínre törtek olyan függetlenségi mozgalmak, amelyek mind új lendületet várnak a katalán mozgalomtól. Az események fényében érdemes megvizsgálni, hogy milyen lehetőségeik vannak ezen mozgalmaknak. Lehet-e egyáltalán jogszerűen elszakadni az anyaországtól?

Carles Puigdemont katalán elnök, beszéde után, a barcelonai parlamentben

Hangsúlyozandó, hogy az Európán belüli, függetlenségre törekvő régiók annyira eltérnek egymástól, hogy az általánosítás minden esetben torzító. Másként fogalmazva: Katalónia nem Skócia, Észak-Itália pedig semmilyen értelemben nem hasonlítható Baszkföldhöz. Mivel jelen írás keretei között természetesen nincs lehetőség minden aspektus bemutatására, bármilyen kiemelés szükségszerűen szubjektív.


Galló Béla
Galló Béla politológus

Vegyünk rá mérget

Érdekes év van mögöttünk. Kínai értelemben érdekes, merthogy a kínaiak általában úgy kívánnak rosszat, hogy azt mondják: „Jöjjön rád egy érdekes esztendő!”

Nem tudom, mit kívántak 2014-ben, de szinte mindegy is.

Akár így, akár úgy: 2015-ben ránk jött az érdekes esztendő.

A pénzügyi világkrach óta a tavalyi év jelezte a leglátványosabban, hogy a világpolitikában kaotikus átrendeződés zajlik: régi erővonalak halványodnak el, újak válnak egyre kontúrosabbá.  

(Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülése.)


Mire jó egy halálbüntetés-vita?

Egy döntésnek következményei vannak. Nem másért, hanem kizárólag ennek tudatosításáért lehet érdemes a közéletben vitázni a halálbüntetésről.

Minden döntésnek megvan a maga következménye. Alapvető, közhelyszerű igazság. Olyan, amelyet egy parlamentáris demokrácia útjára 25 éve lépett országban, a korábbi politikai rendszer ellentétes tapasztalatai és működési logikája szerint felnőtt generációknak mindig figyelembe kell venniük, illetve újra és újra meg kell tanulniuk.

Én úgy látom, hogy a halálbüntetésről szóló közéleti vitának egyetlen, de kétségtelenül jelentős hozadéka lehet ennek a „tudásnak” az elsajátítása.