Elég csak beleolvasnunk a nagy nyugat-európai lapok online cikkeihez írt kommentekbe, hogy lássuk: végzetes szakadék tátong az újságírók és az újságolvasók között.
Különösen igaz ez a német lapokra: sok kommentelő panaszkodik arra, hogy a német sajtóban véleménydiktatúra uralkodik. Nem kell gyülőletkeltőnek vagy rasszistának lenni ahhoz, hogy kitiltsák az embert: ha valaki az aktuális PC fő szabásvonalától eltérő véleményt fogalmaz meg, megjegyzését máris „moderálják”.
Ha néha-néha mégis lehetőséget kapnak az emberek, hogy hangot adjanak véleményüknek, az rendszerint nem a tervek szerint sül el. Emlékszünk még az egyik német hírcsatorna esetére: a nézők 83%-a igazat adott Orbán Viktornak abban, hogy a menekültügy mindenekelőtt német probléma. Válaszul a szavazás nem kívánt eredményét a tv nem kommentálta, és gyorsan eltüntette a képernyőről.
Igaz ugyan, hogy nem szabad messzemenő következtetéseket levonni egy internetes szavazás eredményéből, mégis beszédes a Le Figaro neves francia napilap minap indított (mostanra lezárt) online szavazásának eredménye. A lap a következő kérdést tette fel olvasóinak:
„Egyetért Ön Magyarország döntésével, hogy kerítést épít a határaira?”
A válaszok pedig a következőképpen alakultak:
Igen: 88%
Nem: 12%
(Beérkezett szavazatok száma a szavazás lezárásakor: 56 250.)
(Zavargás a Horgos-Röszke határátkelőhelynél.)
Olvasva az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vagy a szerb kormányfő nyilatkozatát, az az érzés támad az emberben: Európa végletesen kettészakadt.
(A Magyar Narancs a következő címlapjára rengeteg kis Hitler-bajusszal készülhet.)