Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán politológus

Gyermekszegénység, lakásínség, fizetős egészségügy. Németországban

Az elhúzódó kormányalakítási tárgyalások felszínre hozzák a német társadalom elmúlt 15 évének árnyoldalait.

A Zöldeken kívül igazából egyik párt sem kormányozna szívesen az egyre népszerűtlenebb Angela Merkellel, így a szocdemek sem. Az SPD ezért leporolta választási programjának szociális részét, abban bízva, hogy az időszerű, és a szavazók többsége körében népszerű intézkedések költségvonzata olyan nagy ár, amit a német dominanciájú EU egyben tartásán fáradozó CDU nem tud megfizetni.

A német szocdemekre igazán rájár a rúd. Négy éve a “Németországért érzett felelősség” miatt mentek bele a nagykoalícióba. Martin Schulz pártelnök a szeptember 24-i választás urnazárása után jelentette be, hogy a "Németországért érzett felelősség” miatt választják az ellenzéki pozíciót. Most újfent a “Németországért érzett felelősség” miatt kellene egy újabb nagykoalíciót kötniük, idestova a harmadikat 2005 óta.

“Ennyien pályáznak egy jobb kiadó lakásra.”


Galló Béla
Galló Béla politológus

Ki győzött? Orbán is.

Németországban olyan eredmény született, amelyet Orbán akár ajándékba is kérhetett volna. Merkel Mutti most fizette meg a kissé elhamarkodott migráns-szelfi árát, mert bár fölényesen verte saját koalíciós partnerét, a szociáldemokratákat, ezzel együtt több mint egymillió szavazatot hullajtott el. Ezeket az eddig parlamenten kívül rekedt pártok, főleg az AfD és a liberális FDP szedegették össze, lévén mindkettő, főleg az AfD kemény opponense Merkel migráns-politikájának.

A német társadalom majdnem egynegyede kifejezetten elutasította a Mutti irányvonalát, s okunk van feltételezni, hogy egy emberként talán még saját pártjának szavazói sem értenek vele egyet.

Bebizonyosodott: aki a (Németországban persze relatív) szociális lecsúszástól való félelmet és a közbiztonság megrendülését kihagyja számításaiból, az könnyen pórul járhat.