Lánczi Tamás
Lánczi Tamás politológus

Ki nyert?

Hajnalban végigszenvedtem az amerikai elnökjelölti vita első körét. Amilyen izgalmasnak ígérkezett, olyan unalmas lett, de azért nem volt tanulságok nélküli.

(Kép forrása: itt.

Az amerikai ballib média persze azonnal ítéletet hirdetett, és Clintont hozta ki győztesnek. Ezen nem lepődtem meg. Ha valami meglepő, akkor inkább az, hogy valószínűleg el is hiszik, amit mondanak. Elfogultságukkal inkább csak magukat tévesztik meg, a választók egy jó része torkig van a balos médiagépezettel és azt sem hiszik el neki, ami történetesen igaz. Önmagában az a tény, hogy Trump az elnökjelölti vitáig eljutott, miközben az országos média túlnyomó része elkeseredetten próbálta hol szélhámosnak, hol orosz ügynöknek, hol bohócnak, hol veszélyes felforgatónak beállítani, jelzi, hogy az amerikai választók jelentős része teljesen immunis arra, hogy mit mondanak a „meghatározó” médiumok. Nagyjából úgy, ahogy a brit választók 52%-a is magasról tett arra, amit a mértékadó sajtó szajkózott nekik a brexit előtt.


Galló Béla
Galló Béla politológus

Utolsó vacsora

Szokásos évi, de egyben elnökségének utolsó vacsoráját adta Barack Obama a fehér házi tudósítóknak, hiszen jövőre az amerikai alkotmány szerint már akkor sem lenne alkalma erre, ha amúgy harmadszorra is megválasztanák. Január 20-ig, az idén novemberben megválasztott új elnök beiktatásáig ugyan még hivatalban marad, aztán „Obama out”, „Obama kiszáll”, senkinek sincs engedélyezve egy harmadik ciklus.

(Obama elnök a fehér házi tudósítóknak rendezett gálavacsorán.)

Korai még mérleget vonni teljesítményéről, de az biztos, hogy már maga a bőrszíne is történelmi „tett”. Ha valaki a hatvanas, vagy akár a hetvenes években – amikor még a fajgyűlölet amerikai tombolásáról, a négerellenességről szóló, véres atrocitásokról is gyakran beszámoló tengerentúli hírek mindennaposak voltak –, azt mondja, hogy az USÁ-nak valaha is fekete elnöke lesz, alighanem kinevetik. És a harmadik évezred első évtizedében: lett.