Megyery Gerda
Megyery Gerda politológus

A görög gazdasági csoda

Minél szembetűnőbbek az illegális bevándorlás okozta károk, a nyugati elit annál elkeseredettebben igyekszik bizonyítani az újkori népvándorlás társadalmi-gazdasági hasznát.

(Migránsok érzeknek Görögországba.)

Nem is olyan régen a német lapok diadalittasan számoltak be a bevándorlás egyik áldásos hatásáról, Németország népességének növekedéséről. A német „babyboom” –ról festett képet árnyalja, hogy a valóságban a német nők termékenysége alig változott, míg a migráns nők amúgy is magasabb termékenységi rátája nagy mértékkel emelkedett.


Gát Ákos Bence
Gát Ákos Bence alapító elnök, Duel Amical

Ettől menekült meg Magyarország?

A demokrácia és a választópolgárok lenézése, parttalan tárgyalások, totális gazdasági és politikai ellehetetlenítés. Így jellemzi a volt görög pénzügyminiszter az IMF-fel, Európai Bizottsággal és Európai Központi Bankkal tavaly nyáron folytatott tárgyalásokat. A krimibe illő történet rávilágít, hogyan veszítheti el egy ország teljes gazdasági és politikai függetlenségét, és hogy mi az, amitől az Orbán-kormánynak az utolsó pillanatban sikerült megmentenie Magyarországot.

A 2010-es kormányváltás után Orbán Viktor miniszterelnök világossá tette, Magyarország ragaszkodik az önálló gazdaságpolitikához és nem kér az idegen gazdasági erők, nemzetközi szervezetek diktátumaiból. A kormány 2011-ben bejelentette, hogy nem vesz fel újabb hitelt a Nemzetközi Valutaalaptól olyan feltételekkel, amelyek megbénítanák a magyar gazdaságot és elvennék az ország gazdasági függetlenségét.

(Falfelirat Görögországban.)


Galló Béla
Galló Béla politológus

Ciprasz behúzta

Ciprasznak bejött. Sokan nem vettek volna rá mérget, mondván, túltaktikázza, pár hónap alatt nem engedhető meg ennyi politikai flikk-flakk, de nem lett igazuk.

Túlélve a Sziriza radikálisainak lázadását, akik nem kevesebbel, mint árulással vádolták, Ciprasz a vártnál sokkal magabiztosabb győzelmet aratott. Mindenki másnál pontosabban mérte be a társadalom hangulatát, megérezte, hogy a lázadók radikalizmusa már túl sok a görögök többségének, ami pedig a jobboldal Új Demokráciáját illeti, azt épp a jobbra húzók nem tartják elég újnak.


Lánczi Tamás
Lánczi Tamás politológus

Ciprasz és a vörös farok

Ciprasz egyszerre küzd Görögország és személyes politikai túléléséért. Meglepő, de az utóbbiban jobban áll.

Miközben az hitelezők újabb 86 milliárd eurót szavaztak meg Görögországnak, amivel további fél évre megmentették Európa délkeleti határvidékét az összeomlástól, aközben Alexisz Ciprasz újabb manőverbe kezdett, hogy megszilárdítsa hatalmát. Várhatóan szeptember 20-án előrehozott választásokra kerül sor Görögországban.