Galló Béla
Galló Béla politológus

Ciprasz behúzta

Ciprasznak bejött. Sokan nem vettek volna rá mérget, mondván, túltaktikázza, pár hónap alatt nem engedhető meg ennyi politikai flikk-flakk, de nem lett igazuk.

Túlélve a Sziriza radikálisainak lázadását, akik nem kevesebbel, mint árulással vádolták, Ciprasz a vártnál sokkal magabiztosabb győzelmet aratott. Mindenki másnál pontosabban mérte be a társadalom hangulatát, megérezte, hogy a lázadók radikalizmusa már túl sok a görögök többségének, ami pedig a jobboldal Új Demokráciáját illeti, azt épp a jobbra húzók nem tartják elég újnak.


Lánczi Tamás
Lánczi Tamás politológus

Ciprasz és a vörös farok

Ciprasz egyszerre küzd Görögország és személyes politikai túléléséért. Meglepő, de az utóbbiban jobban áll.

Miközben az hitelezők újabb 86 milliárd eurót szavaztak meg Görögországnak, amivel további fél évre megmentették Európa délkeleti határvidékét az összeomlástól, aközben Alexisz Ciprasz újabb manőverbe kezdett, hogy megszilárdítsa hatalmát. Várhatóan szeptember 20-án előrehozott választásokra kerül sor Görögországban.


Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán politológus

Szankciók, euró: görög “all in”

Athénnak április 9-én kell egy 450 millió eurós törlesztőrészletet az IMF felé kifizetnie. Talán nem véletlen, hogy Ciprasz miniszterelnök pont holnap, április 8-án utazik Moszkvába.

Ha nem lenne sokszor használt és elcsépelt fordulat, akkor azt is mondhatnánk, hogy Görögország, az EU és az Eurózóna is sorsdöntő hét elé néz. Vegyük sorra, hogy ez a Húsvét utáni, átlagos áprilisi hét miként befolyásolja 2015 európai biztonság- és gazdaságpolitikáját.